comments

Local athletes grab top awards in soccer, golf, cross country

By: Staff reports
-A +A

BOYS SOCCER
Sierra Foothill League
Final standings
Varsity             W L T

Granite Bay        9  0  1
Rocklin              6  2  2
Del Oro             3  4  3
Woodcreek        3  4  3
Roseville            3  5  2
Nevada Union    0  9  1

Sierra Foothill League
Final standings
JV                   W L T

Granite Bay        9 0 1
Rocklin              8 2 0
Woodcreek       4 4 4
Roseville            4 4 2
Del Oro             1 7 2
Nevada Union     0 9 1

All-SFL team
MVPs
– Connor Hallisey, senior midfielder, Granite Bay; Kendall Modiste, Sr. mid, Granite Bay.
First team
Granite Bay
– Kyle Howarth, Sr. D, Nico Mamone, Sr. D, Brenden Pettingill, Sr. mid, Lucas Schorer, Sr. D, Tyler Thompson, Jr. D.
Del Oro – Seth Alquist, Sr. mid, Grant Benedict, Jr. D, Kolby Mitnick, Sr. striker.
Nevada Union – Ryan Cain, Sr. D.
Rocklin – Seth Casiple, Sr. mid, Sean Kinsella, Sr. striker, Anthony Salazar, Sr. D, Chris Street, Sr. mid.
Roseville – Jesus Loza, Jr. mid, Geovani Reader, Jr. striker, Favio Torres, Jr. D.
Woodcreek – Dustin DeMatteo, Sr. mid, Cody Meza, Soph. mid, Craig Nashita, Jr. D, Josh Taggard, Jr. D.

Goal leaders (SFL only) – Connor Hallisey (GB) and Tommy Thompson (GB) 10, Danny Ortega (DO) 6, Geovani Reader (Rose) and Ben Steinher (GB) 5, Dustin DeMatteo (W), Cody Meza (W), Seth Casiple (Rock), Sean Kinsella (Rock), Nico Mamone (GB) and Tyler Thompson (GB) 4.

Capital Valley Conference
Final standings
Varsity                   W L T

Bella Vista                 9 0 1
Christian Brothers       6 2 2
Rio Linda                   4 4 2
Del Campo                3 4 3
Oakmont                  2 7 1
Casa Roble                1 8 1

JV                          W  L T
Bella Vista                 8  1  1
Rio Linda                  8  2  0
Christian Brothers      7  2  1
Oakmont                 3  6  1
Del Campo               2  7  1
Casa Roble               0 10 0

All-CVC Team
Coaches of the year
– Harley Sauvage, Rio Linda, and Zack Contreras, Bella Vista.
MVP – Anthony Contreras, Bella Vista.
First team
Oakmont
– Brett Alexander, Travis McAuley.
Bella Vista – Anthony Contreras, Preston Davis, Shaheen Navab, Nate Nugen, Stefan Sarkovich, Chase Strombeck.
Casa Roble – James O’Neil, Kyle Shmidt.
Christian Brothers –Graham Caplan, Anthony Franzoia, Sean Steimel, Andrew Stoltenberg, Vinny Valine.
Del Campo – Austin Evanski, Daniel Manfred, Nick Stinson.
Rio Linda – Miguel Barajas, Thomas Luquin, Ricardo Meza, Ruben Rodriguez.
Honorable mention – Christian Dale, Brendan Dolan, Oakmont; Dwight Ku, Paul Pineda, Bella Vista; Jacob Conrad, Jacob Jones, Casa Roble; Eldrin Flores, Joe Hill, Christian Brothers; Kei Rienhold, Nick Webb, Del Campo; Oscar Cruz, Eric Menera, Rio Linda.

GIRLS GOLF
Team points:
Oakmont 20, Christian Brothers 20, Bella Vista 14, Rio Linda 2.
All-Sierra Foothill League team
First team – Paige Lee, Granite Bay; Dana Vasko, Woodcreek; Camille Wagg, Rocklin; Bailey Furgeson, Del Oro; Emilie Arnoldi, Nevada Union; Chelsea Love, Nevada Union; Michaela Gobron, Roseville; Cherie Nixon, Del Oro.
Second team – Deedra Dollesin, Granite Bay; Megan Arnett, Nevada Union; Virgie Velazquez, Roseville; Lexi Robinson, Woodcreek.

All-Capital Valley Conference team
First team (in order of CVC points)
– Maddie Gedeon (Oakmont, MVP), Clare Sorenson (Christian Brothers), Nicki Holm (Oak), Lauren Dahl (CBS), Emily Achondo (CBS), Paige Perkins (Del Campo), Christine McAllister (Bella Vista), Sara Gulden (Casa Roble), Karlee Hormell (DC), Natalie Hastings (CBS).

CROSS COUNTRY
All-Sierra Foothill League
Boys (in order of finish at SFL Meet)
– Brandon Biando (Woodcreek), Trent Brendel (Granite Bay), Simon Lambert (Nevada Union), Hunter Tyler (W), Parker Ahlf (Rocklin), Michael McHenry (Rock), Cody Fikes (Rock), Trevor Stephens (Del Oro), Jon Horvath (W), Angelo Ciaraglia (W).
Girls (in order of finish at SFL Meet) – Brooke Holt (GB), Clare Carroll (GB), Christine Zavesky (GB), Emma Freeman (DO), Karina Nunes (W), Caitlin Devitt Payne (DO), Sami Gomez (W), Katie Mersereau (GB), Allison Daly (GB), Shayna Powless (Roseville).
All-Capital Valley Conference
Oakmont
– Marisa Carino, Fr. (league champion), Nyralee Chhotu, Jr.; Luis Mora, Sr.